700 yıllık sopa atma oyunu


İngiltere'nin Lincolnshire kentindeki Haxey kasabası, 14. yüzyıldan bu günü her yıl ilginç bir geleneğe sahne oluyor.Sene başında, Ocak ayının 5. gününde yapılan etkinlik, şehirdeki 4 pub restoranın oluşturduğu takımlar arasında yapılıyor.
700 yıllık sopa atma oyunu

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Sene başında, Ocak ayının 5. gününde yapılan etkinlik, şehirdeki 4 pub restoranın oluşturduğu takımlar arasında yapılıyor.

Carpenters Arms, the Duke William Hotel, The Loco ve The Kings Arms isimli bu dört pub takımı, boş bir çayırlıkta biraraya gelerek, deri uzun tüp şeklindeki sopa benzeri nesnenin havaya atılmasıyla oyuna başlıyor.

Havaya atılan deri sopayı yere ilk düşüşünde kapmak isteyen Haxeyliler, üstüste yığılarak ilginç bir görüntü oluşturuyor.

Amaç, bu deri sopayı, kendi takımlarının pub restoranının kapısının önüne götürebilmek. Fakat, 700 yılllık bu geleneksel etkinlikte kurallar var.

Sopayı yere düştüğünde alan takım oyuncusunun koşması, hızlı adımlarla ilerlemesi yasak.

Tek yapabildiği, olanca gücüyle sopayı ileri fırlatmak. Fırlattığı yerde deri sopayı kapan da bu kez kendi pub restoranı tarafına fırlatarak takım arkadaşlarının almasını bekliyor.

Mücadele bu şekilde devam ediyor ve kasabaya ulaşıldığında kendi pub restoranının önüne sopayı ulaştıran galip geliyor.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar